שאלת השאלות – איך *עושים* כסף?

כששאלתי את עצמי היכן החל המסע שלי לחירות פיננסית, היה ברור לי שזה התחיל כבר מגיל צעיר. אומנם בהתחלה חשבתי, שזה החל בערך לפני הצבא, בתקופה שהחלפתי ספרי רומן בספרים על עסקים, כסף והעצמה אישית.

אך ככל שהעמקתי הבנתי, שזה היה בסיסטם שלי הרבה יותר מוקדם ממה שחשבתי.

בערך בגיל 10, איבדתי כל עניין להמשיך לעשות שיעורי בית, מאחר שלא מצאתי מהי תכליתו ותרומתו של המקצוע שנדרשתי ללמוד, להצלחתי בחיים. אני זוכרת עד כמה זה היה משעמם ושהייתי מתוסכלת מהעובדה כי אני נדרשת ללמוד תוכן שלא מעניין אותי גם לאחר שעות הלימודים.

כסף עושים מעבודה קשה

בנוסף לכך, באותה תקופה הייתי עדה להצלחת הורי אשר התחילו את חייהם ללא בסיס כלכלי וללא עזרה כספית, בזכות עבודה קשה מאוד בחנות שהקימו למיצים טבעיים, שלא קדמו לה לפניכן. דרך אגב, זאת היתה החנות הראשונה שהציעה מגוון רחב של מיצים טבעיים והיתה המקור לשילובים המוכרים כיום כגון חלב-בננה-תמר, תות-בננה ועוד…(לא קריטי לסיפור אבל סתם שתדעו)
מאיר פלא בחנות "בית הפרי פלא" בתחילת דרכה
צילום: לא ידוע. התגלה בחפירות ארכאולוגיות באלבומי המשפחה
שנים של עבודה פיזית קשה, עם מעט שעות שינה ועמידה ממושכת על הרגליים הביא להתרוממות כלכלית של הוריי. זה המודל להצלחה כלכלית שראיתי והכרתי בשנות ילדותי וזה מה שחלמתי גם עבורי, לבסס את עצמי כלכלית בעזרת 10 אצבעותיי. באופן טבעי, לא הצלחתי לעשות את החיבור בין הצלחה כלכלית ללימודים בבית הספר, בייחוד שאבי לעולם לא סיים 12 שנות לימוד.

הנוסחה של אבי להצלחה כלכלית

תוך כדי שהתובנה החדשה מקבלת מקום, פניתי לאבי לשתף אותו בתכניתי העתידית, שאיני נרתעת מעבודה פיזית ושבכוונתי לעבוד קשה כדי להצליח כלכלית. בטוחה שהוא יבין ללבי ויאשר את דעתי, כי הישועה אינה בבית הספר אלה מעבודה קשה. אבל לא. במקום זאת, הוא לקח עט וחתם על המחברת שלי, הצביע על החתימה ואמר לי: "ככה עושים כסף. תעבדי קשה שחתימה אחת שלך תהיה שווה מיליונים ולא מעבודה פיזית קשה"

"ככה עושים כסף. תעבדי קשה שחתימה אחת שלך תהיה שווה מיליונים ולא מעבודה פיזית קשה"

מאיר פלא

כמובן שלא הבנתי על מה הוא מדבר, נשארת בשלי וממשיכה להתעקש איתו שכסף עושים מעבודה קשה. בדרך כלל בשלב כזה הוא היה מסביר לי את הרציונל בדבר, אך הפעם הוא חתם את השיחה בחתימה נוספת שלו, הצביע עליה שוב ואמר "לשם את צריכה לשאוף". ניסיתי לרדת לסוף דעתו אך לא הבנתי דבר. התנגדתי נחרצות לרעיון. מה ככה אני חותמת ועושה כסף? אין מצב. מגיע לי תמורה על עבודה קשה. בזה אני מוצאת היגיון. אבל … חתימה? מה הקשר? ואם אני אלמד עכשיו אז עוד עשרים שנה קדימה החתימה שלי תהיה שווה יותר? נשארתי יותר מתוסכלת ממה שהייתי ומאוד מבולבלת, אך הרגע הזה נחרט היטב בזיכרוני.

נקודת ההתחלה במסע שלי

לאורך הזמן התבהרה לי כוונתו ולמדתי מהי כוחה של החתימה שלי ואיך ערכה יכול לעלות.
ניסיתי לעצב לה פנים יפות, אך תמיד היא חזרה להיות מסורבלת ומגושמת, עד שבשלב מסוים כבר לא באמת שינה לי איך היא נראית, אלא התמקדתי בשאלה – מה שווי ערכה נכון לעכשיו? היום, בדיעבד, ברור לי ללא צל של ספק שזה היה אירוע מכונן עבורי, שהנחה אותי בבחירות ובהחלטות בחיי. זאת היתה נקודת המפנה למערכת היחסים שלי עם כסף ובעצם נקודת ההתחלה למסע שלי לחירות פיננסית.

מה המשמעות שחתימה אחת שווה מיליונים

הכסף שהיה נראה לי בעבר כדבר מוחשי וחשבתי שיש לו ערך בפני עצמו, קיבל צורה חדשה בחתימת ידי. הוא סימל המרת ערך של ידע פיננסי, התנהלות עסקית, היכולות האישיות והבין אישיות שלי,  היכולת להניע מנופים כספיים ואנושיים ומימוש הזדמנויות. הבנתי כי כוחה של החתימה שלי אינה מעידה כמה כסף יש לי בחשבון הבנק, אלא היא מעידה על אינטליגנציה פיננסית והיכולת לייצר צמיחה כלכלית ללא תלות ישיר בכסף.
לאורך הדרך ליוותה אותי חתימתו שלי אבי, מצאתי את מקומה בהיבטים שונים בחיים. בלימודים, בצבא, בעבודה, במערכות יחסים ותמיד הגעתי למסקנה, ככל שאתאמץ להיות גרסה טובה יותר של עצמי, אהיה בתהליך למידה תמידי להצלחה אישית ואשפר קשרים בין אישיים, כך ארחיב את ארגז הכלים שיעזור לי לחזק את שווי ערכה של חתימתי.

אבל מה לגבי הכסף?

בעניין מערכת היחסים שלי עם כסף מצאתי את הקושי במה שהוא בעצמו מייצג. המרת ערך בערך כספי כפי שנתפס ערך מסוים בעינינו, הוא שונה בתכלית אחד מהשני. מה שמסבך את אותנו בקשרים בין אישיים, משפיע על היכולת לקבל החלטות רציונליות ומייצר עמו ייחסי שנאה-אהבה.

המרת ערך בערך כספי כפי שנתפס ערך מסוים בעינינו, הוא שונה בתכלית אחד מהשני.

לא התכחשתי או הדחקתי את עצם קיומו, כמו שאני מניחה שרבים עושים זאת בעיקר כשיש להם יותר שנאה כלפיו ופחות אהבה. החלטתי שאם הוא נמצא כמעט בכל היבט בחיי אהפוך אותו לחלק מרכזי בגישתי לחיים, אלמד לנהל אותו בהנאה כדי שהוא לא יהווה מטרד בחיי ואפילו אשלב אותו בהשקפותיי ופעילותיי . ומה אתך? במסע האישי שלך נסה להיזכר על מה מתבססת מערכת היחסים שלך עם כסף? ואיזה משקל הוא לוקח בחייך ביחס לשווי חתימתך? האם כעת תהיה מוכן להכיר בעוצמת חתימתך ולעבוד קשה כדי לעלות את ערכה? קח עמך צידה נוספת למסע האישי שלך – תשאף שחתימה אחת שלך תהיה שווה מיליונים – לשם תכוון.

פוסטים נוספים ששווה להציץ

רוצה עדכונים במייל? זה המקום

קטגוריות פוסטים

קטגוריות פוסטים

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

המדריך שיעזור לך לחסוך יותר בפחות מאמץ !

5 כלים פשוטים להחזיר לך את השליטה בהוצאות

ולחסוך למה שחשוב לך באמת.

המדריך נשלח אליך בהצלחה!

המדריך שיעזור לך לחסוך יותר בפחות מאמץ!

5 כלים פשוטים להחזיר לך את השליטה בהוצאות

  ולחסוך למה שחשוב לך באמת.

המדריך נשלח אליך בהצלחה!