ההחלטה שתגביל את ההפסד האישי שלך

סוגרים את העסק

בפעם הראשונה שחוויתי באופן נחרץ מה המשמעות של הצבת קו אדום, היה כששוחחתי עם אבי  בטלפון ודיווחתי לו שהעסק שהוא פתח בחיפה נמצא בהפסדים ומנוהל עם כשלים רבים. כמה שניות של שקט בטלפון ואז הוא אמר לי: " יום שישי הקרוב הוא היום האחרון, סוגרים את העסק". הייתי בהלם! מה ככה ביום בהיר אחד סוגרים עסק? אין ניסיון הבראה או חשיבה מחדש? בכזאת קלות מאות אלפי שקלים שהושקעו במקום יורדים לטמיון? רגע ומה עם העובדים? חוזה השכירות שהתחייבנו? הספקים? כל כך הרבה המחשבות רצו לי בראש, אך בקושי שהצלחתי לדבר, המילים הבודדות שיצאו מפי היו: "אתה בטוח?" והוא מבלי להתמהמה רגע: "ב-100%, יום שישי מורידים את התריס" וניתק.

התיישבתי על הרצפה והייתי צריכה לעבד את הנתונים מחדש. הסוויץ היה עוצמתי מדיי עבורי, לא תיארתי לעצמי שמסקנותיי בלבד מביקור של כמה ימים, יביא להחלטת סגירת העסק.

לשחרר את שהיה ולהתמקד בדבר הבא

לקח לי כמה דקות להתעשת על עצמי והתקשרתי אליו שוב. בשיחה השנייה הבנתי שזה כבר זה מאחוריו, הוא שחרר, מבחינתו אפשר להמשיך הלאה, אך לי היה רעיון אחר. הוא נתן לי 3 חודשים לבחון את הרעיון שלי, אך הפעם ידעתי, הקו האדום שנקבע היה נקודת המבחן שלי, קבלת ההחלטה לגורל העסק. באותה הסיטואציה, הערצתי את אבי על היכולת לקבל החלטה נחרצת במהירות הבזק ולהיות שלם עמה. הוא לא נאחז בתקווה לשינוי והיה מוכן לקבל את ההפסד הכספי הכבד. התובנה שהגיעה מאוחר יותר הייתה, כי בנקודה זו של החלטה הוא בעצם התחיל להרוויח כסף ש"הציל" מהפסד נוסף, זאת בנוסף לשקט נפשי, זמן ואנרגיה טובה שהתפנו לטובת מהלכים כלכליים אחרים ואפשרו לו להיות מפוקס לדבר הבא.

מתי אנחנו מתקשים לקבל החלטות?

יש רגעים שהיכולת לקבל את ההחלטה הנכונה היא כמעט בלתי אפשרית. עמוק בתוך הביצה האמוציונלית קשה לחשוב בבהירות, אנחנו פוחדים להודות שטעינו, נאבקים להציל את המצב הקשה ונאחזים בתקווה, מבלי להצליח להעריך את המחיר שאנו צפויים לשלם במשך.
רגעים כאלה כל אחד מאיתנו יכול לחוות בלימודים, מערכות יחסים, השקעות, פיתוח קשרים, עבודה …

איך מתמודדים עם הקושי?

לאותם רגעים רצוי להיות ערוכים מראש והחליט מבעוד מועד מה הם הקווים האדומים מבחינת המחיר שאותו מוכנים להפסיד או באיזה נסיבות משחררים, לפני ששוקעים עמוק בתוך המצב.
להציב לעצמכם קווים אדומים זה לצייר לעצמכם מפת דרכים שתתן לכם בהירות ברגעים בהם צריך לקחת החלטות קשות. בהשקעות בבורסה קוראים לזה stop loss order – ההוראה המגבילה את ההפסד של המשקיע ומתבצעת יחד עם כניסתו להשקעה. מתוך הנחה שללא הוראה זו, ברגע האמת המשקיע לא יקבל את ההחלטה לצאת בנקודת הפסד, שתגביל את הפסדיו ובמקום לצאת הוא עשוי להישאר בפוזיציה שמגדילה את הפסדו רק בתקווה שכל רגע המצב התהפך. התנהלות בתוך הקווים האדומים שתגדירו לעצמכם מראש תאפשר לכם לנהל את חייכם לפי האני מאמין שלכם ללא מתחים מיותרים ותרוויחו זמן של התלבטויות והתחבטויות מיותרות. בדומה לאבי, איפה שהצבתם לעצמכם קו אדום אתם פשוט לא שם.

איפה שהצבתם לעצמכם קו אדום אתם פשוט לא שם.

הנה מספר דוגמאות להצבת קווים אדומים:

  •  תחליטו להפסיק לקורא ספר במידה והגעתם עד הפרק השלישי והוא עדיין לא מעניין אתכם.
  • זמינות גבוה של הבנקאי הוא משהו שהוא מאוד חשוב לכם, אך הבנקאי שלכם מתקשה לעמוד בדרישה, החליפו אותו.
  • החלטתם שהאנרגיה שאתם קולטים מסביבכם מספיק חשוב לכם, נתקו קשר עם כל מכר השואב ממכם אנרגיה גם בשיחת הטלפון השלישית שלו.
  • החלטתם לפתוח עסק אך אחרי שנתיים של מאמצים עדיין הוא לא תואם לתוכנית העסקית שלכם, תחליטו לסגור ולעבור הלאה.
  • לקוחות ששואבים ממכם יותר מדיי אנרגיה עד שלא נותר לכם עבור אחרים, תדאגו להיפרד כידידים.

איך מחליטים מה הם הקווים האדומים הנכונים עבורכם?

קודם כל, לפני שמחליטים מה הם הקווים האדומים שלכם, תצטרכו להבין מה הם העקרונות החשובים לכם כדי להגן עליהם. בגיל 26 אחרי מספר קשרים לא מוצלחים, החלטתי שאני לא מוכנה יותר לאבד זמן יקר בחיפוש אחר הגבר המושלם כדי להקים איתו משפחה. בשלב זה בחיי כבר הבנתי שיש חשיבות גבוהה לבניית תכנית חיים (הפוסט בקרוב… אם עדיין לא נרשמת לרשימת תפוצה זה הזמן), אם אני רוצה להרוויח זמן יקר שלעולם לא יחזור עוד. הבנתי שעליי לקבל החלטה יזומה בנושא והגדרתי לעצמי קו אדום – עד גיל 30 אחפש את הפרטנר להקים עמו משפחה, אך אם זה לא ייצלח אביא ילדים גם בלעדיו. מתוך אמונה שהמציאות החדשה, אך אולי לא האידאלית, תתאים את עצמה מחדש לרצונותיי ומטרותיי. היה חבל לי להמשיך לאבד אנרגיה וזמן לא מוגדר בחיפוש אחר זוגיות, שימנע ממני להתקדם הלאה בחיי ולהשיג מטרות נוספות שחשובות לי.

כיצד תדעו לזהות מה הן עקרונות שחשובים לכם?

הן התגלו לכן ברגעים שתחליטו, שלא אכפת לכם מה אנשים יחשבו או יגידו עליכם ושבתכלס, אתם מבינים שאין לכם עניין לרצות אף אחד בעניין זה, למעט עצמכם.

אם לא אכפת לך מאחרים זה כנראה מספיק חשוב בשבילך

יהיה לכם קל להתחבר לרעיון, אם נדבר לדוגמה על הילדים שלנו. מאחר שהילדים הם הדבר היקר ביותר ללבנו, אנו נציב קווים אדומים בסיטואציות מסוימות כדי להגן עליהם ולא יהיה אכפת לנו כלל מה אנשים אחרים יחשבו עלינו, נדאג לפני הכל לאינטרס ילדנו ולא נסכים לרצות אף אחד על חשבונם. איך יודעים מתי לא לוותר ומתי לשחרר? הנה עקרון שהוא ייתכן מאוד מהותי עבורכם, אך כמוהו תוכלו למצאו גם בהיבטים נוספים בחייכם האישים, הזוגיים והמקצועיים. כעת שהעקרונות המהותיים ברורים לכם תצרכו להחליט באיזה סיטואציות אתם עומדים על עקרונותיכם או מגלים גמישות בנושא.

אם אינכם בטוחים היכן להציב את הקווים האדומים, תשאלו את עצמכם:

  1. האם מה שמוצע כרגע משרת ומקדם אותי או שזה מתנגש עם מה שחשוב לי והנושא כלל לא ניתן למשא ומתן?
  2. מה היעוד והמטרות שחשוב לי להשיג והאם מה שאני עושה כרגע תומך בזה? 
  3. אם זה תואם את החזון שלי, הדרך בה אני רוצה לצעוד להשגת המטרות שלי?
עד לא מזמן מכתיבת פוסט זה, לא ידעתי מה בדיוק אני רוצה לעשות עם עצמי. ההחלטה לכתוב בלוג התפתחה בשלבים, אך ברגע שהחלטתי כל האנרגיה התמקדה בדבר אחד, הקמת הבלוג, למרות שלא הובטח לי דבר ביכולת הצלחתו. לכן, שהגיעה הצעה מעניינת לקדם מיזם אינטרנטי דחיתי את ההצעה באלגנטיות, כי מה שלא משרת כרגע את מטרותיי להקמת הבלוג לא אוכל לאפשר שייגבה ממני אנרגיה, זמן ותשומת לב.

ללמוד מטעויות עבר

דרך נוספת לטוות קווים אדומים בצורה ברורה ובהירה לכם היא להכיר בהחלטות שגויות מסיטואציות מן העבר, שהשלכותיהן כלל לא תרמו וקידמו אותכם בפן המקצועי, האישי או הרגישי ואף גבו מכם מחיר יקר של בריאות, אנרגיה וזמן. לכל החלטה שגויה יש מקום פעם אחת, קבלו אותה ותשלימו שהיא קרתה, אך בתנאי שגם תלמדו ממנה – אם טעיתם שם, לא נורא, תציבו קו אדום עבורכם לפעם הבאה.

לכל החלטה שגויה

יש מקום פעם אחת

כך במקום ללכת כל פעם אחורה ו"לפול" לאותה החלטה מוטעת, תתחילו לצעוד קידמה. בסופו של דבר הקווים האדומים שאתם קובעים עבורכם הם חלק משמעותי מהאג'נדה שלכם, תישארו נאמנים לעצמכם והחיים שלכם יהיו קלים יותר .

פוסטים נוספים ששווה להציץ

רוצה עדכונים במייל? זה המקום

קטגוריות פוסטים

קטגוריות פוסטים

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

המדריך שיעזור לך לחסוך יותר בפחות מאמץ !

5 כלים פשוטים להחזיר לך את השליטה בהוצאות

ולחסוך למה שחשוב לך באמת.

המדריך נשלח אליך בהצלחה!

המדריך שיעזור לך לחסוך יותר בפחות מאמץ!

5 כלים פשוטים להחזיר לך את השליטה בהוצאות

  ולחסוך למה שחשוב לך באמת.

המדריך נשלח אליך בהצלחה!