איך הצלתי עסק מסגירה להצלחה כלכלית – שלב 2

בפוסט הקודם תיארתי איך נתונים של הכנסות והוצאות שסידרתי בטבלת אקסל, חשפו נקודות המחייבות התייעלות מידית בעסק.

השלב הבא היה לבחון את תזרים המזומנים של העסק, כלומר אופן התנהלות הכסף המאורגן לפי תאריכי פעולה. אין הכוונה לכסף מזומן בלבד, אלא לכל הסכומים של הכנסות והוצאות המופיעים בפעילות העסק ובחשבון הבנק, כולל חשבוניות שטרם שולמו.

כאשר בטבלת תזרים המזומנים התייחסתי גם לשווי המלאי בחנות, מאחר שהסחורה היא צורה נוספת לכסף הקיים בתזרים.

ניהול מדויק של תזרים מזומנים הציל לי את העסק

בטבלה הזאת גילית שני דברים חשובים:

 1. לחנות כמעט ואין מלאי כלל, שזה דבר טוב בפני עצמו, מה שאומר כסף לא "שוכב" במחסנים. אממה, רוב הסחורה משולמת במזומן, משמע אני מוציאה כסף לפני שאני מכניסה כסף ממכירה של סחורה, עם חיי מדף קצרים.

– משמע עליי לנהל מלאי בקפידה רבה על מנת למזער את אחוזי הבלאי בסחורה. דבר נוסף, אצטרך להפקיד את הקנייניות בידו של אדם ישר ואמין, כי זהו לב ליבו של העסק המתנהל במזומן ולעניין זה עוד אשוב בהמשך.

 1. יתר הספקים בחנות מקבלים המחאות שוטף + 60, במצב הטוב. משמע כוח הקנייה שלי חלש, הספקים מאבדים את האימון בעסק ובהמשך עשויים אף לעצור את אספקת הסחורה – מצב המעכיר על מוניטין העסק וככל שהמצב יחמיר כך יהיה קשה יותר לשקם אותו.

– על מנת להשיב את האימון ולחזק את המוניטין שלי בפניהם, החלטתי לנהל את תזרים המזומנים ביתר דיוק ולהכין המחאות טרם דרישה לתשלום, כלומר מנעתי מהם לחוות סיטואציה של רדיפה אחר הכסף. בנוסף לכך, מאותו רגע דאגתי לכתוב המחאה עם תאריך קרוב יותר לפירעון מהמחאה הקודמת עד שהגעתי לתשלום של שוטף + 30. 

"לוקח 20 שנה לבנות מוניטין ו-5 דקות להרוס אותו".

וורן באפט

לגבי הסעיף האחרון, ההחלטה שלי לחזק את המוניטין והאימון שלי בקרב הספקים היה מהלך מאוד משמעותי אשר הוכיח את עצמו בהמשך הפעילות בעסק.

בין האתגרים השונים שנאלצתי להתמודד עימם, ביניהם כלל גם גל של גנבות מצד העובדים, מה שגרם לפגיעה ישירה במאזן הכספי והקשה עליי לעמוד בתשלומים לספקים.

אך מאחר שניהלתי תזרים מזומנים בדיוק רב, ידעתי להימנע מהקלון של המחאה שחוזרת, סיטואציה שתחריב את המוניטין שבניתי מול הספקים ומול הבנקים.

האימון שצברתי נתן לי את האפשרות לשבור מוסכמות ולרשום המחאות בתאריכים שלי היה נוח אשר ווידאתי שיהיה להם כיסוי, כך צלחתי תקופה נוספת שסיכנה את המשך פעילות העסק.

התייעלות בכוח אדם זה כבר מעבר למספרים

עד כה התעסקתי עם מספרים באופן קר, מורידה כאן מעלה משם. אך הקושי הרב היה בסופו של דבר לשפר את מערך כוח האדם לטובת העסק. עמודת המשכורות שעשיתי בטבלת ההוצאות – הכנסות, שיקף כי כמות העובדים לא תואמת להכנסות, מה שהביא לאי מימוש מיטבי של כוח האדם שפעל בעסק.

אך לפני שנפרדתי ממספר עובדים היה עובד אחד, שמסתבר שנאלצתי להעסיק לטובת תעודת כשרות והוא כמובן היה המפקח כשרות. סך השכר החודשי ששולם לו היה זהה כמעט לשכר של עובד רגיל, שלא לדבר על כל הזכויות שהגיעו לו הכוללות ימי הבראה וחופשה. רק שהוא ואני כמעט ולא נפגשנו בחנות כלל. על כן, תהיתי האם ההשקעה הכספית הלא סבירה, בתעודת כשרות מצדיקה את עצמה?

לאורך מספר ימים עקבתי אחר התעניינות הלקוחות, אם יש או אין תעודת כשרות בחנות. נוכחתי לגלות שאף אחד לא בדק ולא שאל. 

Photo by David Paschke on Unsplash

לא הופתעתי מכך, הרי החנות הייתה ממוקמת בעיר התחתית של חיפה, כך שלקהל הלקוחות ברובו לא התעניין באותה תעודת כשרות, אך בכל זאת מאחר שאני נדרשת לפטר בעל משרה, רציתי לוודא שאיני טועה.

פיטורים הם ירידה לצורך עלייה

בכאב רב, פיטרתי גם את המזכירה, שלמעט לדחות ספקים וקצת ניירת לא תרמה יותר מכך ועוד עובד מחסן שהנחתי שאוכל להסתדר בלעדיו. לגבי המנקה היתה לי התלבטות, אך יום אחד שהיתה חולה הספיק לי להבין שלא משנה מה, לעולם לא אוותר עליה. עם הזמן הבנתי גם שזכיתי באישה עם לב זהב, שהייתה בין האנשים הבודדים שבאמת דאגו לי לאורך כל התקופה שהייתי שם.

בכל זאת, מבחינת כוח אדם התפקיד החשוב מכל היה הקניין של החנות. מאחר ועליו להתמקצע בסוגי הפירות וירקות, לזהות את טיבם, להתמקח עם סוחרים על מחיר הקנייה ולשלם להם במזומן על כל ארגז ומשטח שעולה למשאית ונשלח לחנות.

זהו תפקיד מפתח בחנות של פירות וירקות, הייתי חייבת לתת את התפקיד הזה למישהו שאני לחלוטין יכולה לסמוך עליו ושמבין היטב בתחום. תפקיד הקניין הוצע לאחד השותפים שפעל בעסק לפני סגירתו, שגם היה בן דודה של אבי. יש לציין כי כל מאמציי לייעל את העסק לא היה שווה לולא התפקיד הזה לא היה בידיים טובות. נקודה חשובה בהתחשב שזהו עוגן משמעותי בעסק וההשלכות שלו צריכות להילקח בחשבון בתכנית לטווח הרחוק.

בתום תהליך התאמת כוח האדם, שדרש לבצע פיטורים ולמרות האי נוחות הכרוכה בכך, חשתי סוג של הקלה. הרי אני עושה תהליך הבראה על מנת לשמור על עסק פעיל אשר בסופו של דבר, עדיין מייצר מקורות פרנסה למשפחות נוספות ומכאן המטרה שלי היא לצמוח ולנסות להרחיב את המעגל.

הפעולות עד כה הביאו לתוצאות חיוביות, העסק כבר לא הפסיד כסף, עמדתי בתשלומים לספקים ובתשלום השכר לעובדים, כולם כביכול היו מרוצים למעט אני. הרגשתי שאני רודפת אחרי הזנב של עצמי ואין לי כדאיות ממשית להישאר בעסק.

כך שמבחינתי תהליך ההבראה עדיין לא הסתיים.

מכאן ועד שצלחתי למנף את העסק לרכישת נכס הייתה נדרשה עוד עבודה שארחיב עליה בפוסט הבא.

פוסטים נוספים ששווה להציץ

רוצה עדכונים במייל? זה המקום

קטגוריות פוסטים

קטגוריות פוסטים

7 תגובות

 1. יעל

  היכולת שלך לפרוט לפרטים קטנים עניין גדול ומורכב כל כך, היא לא מובנית מאליה. שאפו!

  השאר תגובה
  • הילה פלא לוי

   יעל תודה רבה 🙂
   בהתחלה זה אכן היה נראה מבהיל ביותר.
   אך שבוחנים כל נקודה לגופה ההתמודדות היא קלה יותר ולאט לאט נפרמים הקשרים.

   השאר תגובה
 2. רחל ארליך

  הילה, זה מרתק – לקרוא את ה"מאחורי הקלעים" של התהליך, את ההתלבטויות וההחלטות הלא פשוטות

  השאר תגובה
  • הילה פלא לוי

   תודה רבה 🙂
   אני מניחה כשמבינים היכן לשים את הדגש ומסתכלים על הנתונים כפי שהם ללא פרשנויות ואמוציות מגלים שהפתרונות נמצאים מתחת לאף.

   השאר תגובה
 3. שגית

  אין כמו ממי שעשה את זה וממך ישכל כך הרבה מה ללמוד. תודה!

  השאר תגובה
  • הילה פלא לוי

   תודה רבה 🙂
   מה שכן הלמידה הטובה ביותר היא תוך כדי תנועה ועשייה.
   היתר הוא לצורך השראה והכוונה למי שרוצה לנסות ולהתמודד.

   השאר תגובה
   • איילת דגן

    ניתוח ותחקור הם ממש בסיס חשוב להצלחה. הדרך היסודית שעשית מרשימה. נהדר לעקוב ללקרוא איך שאת פורטת אותה.

    השאר תגובה

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

המדריך שיעזור לך לחסוך יותר בפחות מאמץ !

5 כלים פשוטים להחזיר לך את השליטה בהוצאות

ולחסוך למה שחשוב לך באמת.

המדריך נשלח אליך בהצלחה!

המדריך שיעזור לך לחסוך יותר בפחות מאמץ!

5 כלים פשוטים להחזיר לך את השליטה בהוצאות

  ולחסוך למה שחשוב לך באמת.

המדריך נשלח אליך בהצלחה!